فیلتر


فیلتر اسکرین دستی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

فیلتر توری آبیاری یا همان فیلتر اسکرین، برای جلوگیری از ورود ذرات ناخالصی به سیستم آبیاری تحت فشار در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر ها عملکرد موثری در جلوگیری از گرفتگی تجهیزات آبیاری و آبرسانی مثل انواع گسیلنده ها، قطره چکان ها و نوار تیپ دارند. تصفیه آب آبیاری یک عمر ضروری برای کاهش هزینه های نگهداری از سیستم آبیاری محسوب می شو و فیلتر توری آبیاری می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.

فیلتر توری آبیاری چیست؟

فیلتر توری آبیاری از وسیله ای برای جلوگیری از ورود ناخالصی های آب مثل شن، ماسه، جلبک، ذرات زنگ زدگی آهن و غیره به سیستم آبیاری است. سیستم های آبیاری تحت فشار، به دلیل وجود تعداد زیادی گسیلنده، در برابر گرفتگی بسیار آسیب پذیر است. علاوه بر این منابع استحصال آب کشاوری، مثل چاه، استخر، رودخانه و غیره پر از ذراتی هستند که در صورت ورود به سیستم ممکن است باعث افزایش هزینه های نگهداری سیستم یا اصطحلاک آن شوند. به همین دلیل استفاده از یک فیلتر با کیفیت برای جلوگیری از گرفتگی و ناکارامدی سیستم ضروری است.

روش کار فیلتر توری آبیاری

فیلتر توری آبیاری در سایز های مختلف و مدل های متنوع تولید و راهی بازار می شوند. با این حال اصول کار همگی آن ها مشابه به یکدیگر است. فیلتر توری آبیاری با قرار دادن یک سطح از جنس توری فلزی مانع عبور ذرات ناخالصی به سیستم آبیاری می شوند. ایم مانع توری، درون محفظه آبگیر جا گرفته است تا در صورت نیاز مصرف کننده بتواند با جدا کردن و شست و شوی توری ذرات فیلتر شده را جدا کند.

فیلتر توری آبیاری اتوامتیک یا فیلتر اسکرین اتومات این قابلیت ویژه و منحر به فرد را دارد تا در صورت ایجاد گرفتگی در صفحات توری، به صورت خودکار اقدام به شست و شوی فیلتر کند. این موضوع باعث کاهش نیروی کار انسانی و افزایش عمر تاسیسات فیلتراسیون و آبیاری در دراز مدت می شود.

اجز ا فیلتر توری آبیاری

  • بدنه فیلتر: بدنه فیلتر توری آبیاری معمولا از جنس پلاستیک است. این مخزن به دلیل وجود فشار بالا در مخزن فیلتراسیون به هنگام وجود جریان آب، باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد و از کیفیت خوبی داشته باشد.
  • توری فلزی: محفظه توری فیلتر توری آبیاری وظیفه جلوگیری از ورود ذرات ناخالصی را به عهده دارد. این محفظه توری که دارای شبکه های ریز فلزی است در مش های مختلف و متنوعی تولید و به فروش می رسند. هر قدر مش توری اسکرین ریز تر باشد، ذرات کوچکتری فیلتر می شوند.
  • کلاهک: کلاهک قرار گرفته بر روی بدنه فیلتر توری، این امکان را به مصرف کننده میدهد تا پس از گرفتگی اسکرین، آن را از مخزن جدا کند و شست شو دهد. فرآیند شست و شو در فیلتر های دستی توسط کاربر صورت می گیرد. این در حالیست که فیلتر اسکرین اتومات می تواند این کار را بصورت خودکار انجام دهد. علاوه بر این وجود اورینگ و واشرها باعث آبندی کامل میگردد.

شست و شوی فیلتر توری

ذرات ناخالصی مانند شن یا ماسه که توسط اسکرین فیلتر توری آبیاری از آب جدا شده اند در محفظه توری فلزی به دام می افتند و این باعث می شوند تا هرچند وقت یکبار نیاز باشد تا اسکرین فیلتر را مورد شست و شو قرار دهید. تمیز نبودن اسکرین باعث افت فشار یا کاهش عملکرد سیستم فیلتراسیون شما می شود. به همین دلیل بررسی متناوب فیلتر ها اهمیت بالایی دارد. فواصل این شست و شو با توجه به کیفیت آب ورودی به فیلتر ممکن است متفاوت باشد.

از طرفی فیلتر اسکرین اتومات این قابلیت را دارد تا با توجه به فشار سنج هایی قرار گرفته بر روی میزان گرفتگی فیلتر را تشخیص دهد و در صورتی که این مقدار گرفتگی از حد مورد نظر مصرف کننده بیشتر شد، اقدام به شست و شوی اتوماتیک سیستم فیلتراسیون شما نماید. علاوه بر این شست و شو می تواند در اختلاف زمانی های از پیش تعیین شده یا بصورت دستی نیز انجام شود.

مطالعه بیشتر: فیلتر خود شوینده چیست و چطور کار می کند؟

مینی فیلتر توری آبیاری

مینی فیلتر توری آبیاری یا مینی فیلتر اسکرین، برای حجم آبدهی های کمتر سیستم های آبیاری طراحی شده است. مینی فیلتر توری با حجم مخزن کمتر را می توان یک ابزار کاربردی برای جلوگیری از ذرات شن و ماسه به سیستم آبیاری دانست که در باغات، گلخانه ها، فضاهای سبز خانگی یا ویلا ها و زمین زراعی می تواند ایفای نقش کند. حجم آبدهی مینی توری آبیاری، با توجه به ابعاد آن در مقابل فیلتر دیسکی آبیاری بلند کمتر است. از طرف دیگر قیمت مینی فیلتر ها نیز در مقابل فیلتر های بلند کمتر و اقتصادی تر است. با این حال به توجه به جدولی که در پایین همین صفحه مشاهده می کنید می توانید تصمیم به انتخاب فیلتر آبیاری بگیرید. توصیه می شود در صورتی که از حجم آبدهی بالایی بهره می برید از فیلتر های بلند استفاده کنید و برای آبدهی های کمتر به سراغ مینی فیلتر توری یا دیسکی بروید.

خرید فیلتر توری آبیاری

پیش از خرید فیلتر توری آبیاری نکات مختلفی هست که باید به آن ها توجه کنید.

  • حجم مخزن فیلتر: توجه به حجم مخزن و دبی قابل ارائه توسط فیلتر یکی از مواردی است که هنگام خرید و نصب آن بر روی سیستم آبیاری باید مورد توجه قرار بگیرد.
  • کیفیت ساخت بدنه و اسکرین: کیفیت بدنه پلیمری و توری فلزی فیلتر که اجزاء اصلی سازنده فیلتر توری هستند از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. لذا توصیه می شود هنگام خرید فیلتر از کیفیت تولید کننده آن و جنس مواد مصرفی در تولید اجزاء فیلتر اطمینان حاصل کنید. فیلتر ایریتن با توجه به کیفیت ساخت بدنه و توری فلزی می تواند انتخاب خوبی برای خرید فیلتر توری آبیاری باشد.
  • سایز: سایز ورودی و خروجی فیلتر شما باید متناسب با سایز لوله های آبرسانی شما باشد. هرچند مینی فیلتر توری آبیاری از سایز 4/3 اینچ تا 2 اینچ قابل تهیه و بهره برداری است، با این حال برای استفاده در حجم آبدهی بالاتر یا سایز لوله بیشتر می توانید از فیلتر دیسکی آبیاری یا فیلتر اسکرین اتومات استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: بررسی و مشاهده قیمت فیلتر دیسکی آبیاری

مشخصات فنی فیلتر توری آبیاری

در جدول زیر مشخصات مربوط به فیلتر توری آبیاری را می توانید مشاهده کنید. این جدول به شما کمک کند تا انتخاب آسان تری برای خرید فیلتر داشته باشید.

مدل فیلتر سایز فیلتر (اینچ) بیشترین دبی آبدهی (متر مکعب بر ساعت) بیشترین فشار کارکرد (بار) سطح فیلتراسیون (سانتیمتر مربع)
F25YS 3/4 5 8 160
F32YS 1 6 8 160
F50YS 1.5 14 8 265
F63YS 2 25 8 485

مزایای فیلتر توری آبیاری دستی

  • قابلیت شست و شوی دستی در صورت گرفتگی
  • جلوگیری از ورود ذرات ناخالصی به سیستم آبیاری و ایجاد گرفتگی
  • موجود در سایز مینی برای مصارف با دبی پایین
  • موجود د سایز 4/3 اینچ تا 2 اینچ