فیلتر خود شوینده چیست و چطور کار می کند؟

alireza alavi دوشنبه 11 دی 1402 - 15:48
فیلتر خود شوینده چیست و چطور کار می کند؟
فیلتر خود شوینده یکی از دستگاه های بسیار کاربردی در سیستم های تصفیه آب صنعتی و کشاورزی است. این دستگاه به کمک چرخش نازل های مکنده موجود درون مخزن فیلتر، اجزای داخلی فیلتر را بصورت خودکار شست و شو می دهد و نیاز به بازرسی های مستمر و پیوسته ندارد.

فیلتر خود شوینده بعنوان یکی از اجزا مهم سامانه ی آبیاری، نقش مهمی در حذف ذرات معلق موجود در آب ایفا می کند. در بسیاری از پروژه ها از فیلتر اسکرین  به عنوان یک مکمل برای فیلتر شن استفاده می شود. علاوه بر صنعت کشاورزی، صنایع مختلف دیگری نیز از توانایی این فیلتر ها بهر می برند. از جمله موارد استفاده دیگر فیلتر های خود شوینده می توان به تصفیه آب در برج های خنک کننده یا صنایعی همچون نفت و گاز، پتروشیمی و صنایع فولاد اشاره کرد.

ویژگی اصلی فیلتر خود شوینده چیست؟

اصلی ترین ویژگی فیلتر خود شوینده، توانایی شست و شوی خودکار ذرات اضافی از صفحه اسکرین دستگاه است. بر خلاف سایر فیلتر ها که پس از مدتی نیاز به سرویس و شست و شو بصورت دستی دارند، در فیلتر های خود شوینده عمل شست و شو بصورت کاملا خودکار انجام می شود. به این تریب نیاز به نیروی کار به حداقل می رسد و احتیاجی به صرف زمان طولانی برای شست و شوی فیلتر نخواهد بود.

علاوه بر این در سیستم های صنعتی که نیاز به گردش آب بصورت مداوم در سیستم الزامی است، می توان از فیلتر خود شوینده بهره برد. چرا که عمل شست و شو، خللی در گردش آب در سیستم ایجاد نمی کند و این کار بصورت مداوم و پیوسته در حال انجام است.

فیلتر خود شوینده ایریتن

فرایند فیلتراسیون و تصفیه در فیلتر خود شوینده

در مرحله نخست، پس از ورود آب به مخزن فیلتر، آب از فیلتر اولیه عبور می کند و ذرات بزرگتر آن جدا می شوند. این مرحله کمک می کند تا امکان آسیب رسیدن به سایر قطعات فیلتر به حداقل برسد.  سپس آب وارد مخزن قسمت داخلی فیلتر می شود و در کارتریج ضد زنگ (استیل ضد زنگ AISI 316) ذرات ریز تر از آب جدا می شوند و از قسمت خروجی آب تصفیه شده خارج می شود.

نحوه شست و شو خودکار در فیلتر خود شوینده

شستشوي فیلتر هم می تواند به صورت زماندهی انجام گیرد و هم به صورت کارکرد در اثر اختلاف فشار ایجاد شده مابین ورودي و خروجی فیلتر. (حداقل اختلاف فشار براي به کار افتادن عمل شستشوي فیلتر 8/0 بار می باشد.)در زمان انجام شستشو خروجی زه آب باز شده و با به کار افتادن نازل هاي مکنده (قسمت 2 در شکل)، اسکن چرخشی و طولی به طور همزمان در کل بدنه آغاز میشود به طوریکه تمام سطح توري فیلتر را در بر میگیرد. با همپوشانی مناسبی که توسط نازلهاي مکشی در سطح داخلی کارتریج ها ایجاد میشود، خروج هرگونه ذره باقی مانده در فیلتر تضمین شده است. در انتها زه آب و مواد معلق به سمت خروجی هدایت می شوند. (قسمتDRAINدر شکل)

نماش نحوه فیلتر کردن توسط فیلتر خود شوینده

زمانی بک واش در فیلتر خود شوینده انجام می شود؟

بک واش یا شست و شو معکوس در فیلتر خود شوینده به سه صورت مختلف انجام می شود. در این سیستم شما با توجه به پارامتر های مختلف می توانید تعداد دفعات و زمان بک واش را تعین کنید. این پارامتر ها می توانند هر یک از موارد زیر باشند:

 1. بک واش با توجه به اختلاف فشار

در این روش می توان با توجه به نیاز سیستم، تجربه های پیشین یا نظر متخصصین، اختلاف فشار به وجود آمده در مخزن فیلتر را معیار زمان انجام بک واش تعین کرد. دلیل اصلی ایجاد اختلاف فشار در مخزن فیلتر گرفتگی صفحات، توسط ذرات معلق موجود آب است. در این حالت پس از تعین اختلاف فشار مورد نظر، فیلتر بصورت خودکار، هر زمان که اختلاف فشار به مرحله مورد نظر برسد اقدام به شست و شو و بک واش می کند.

 1. بک واش با توجه به زمان

در این حالت می توان فواصل بین هر بک واش را با توجه به نیاز مصرف کننده مشخص کرد. به این ترتیب پیش از این که ذرات بخواهند اختلاف فشاری ایجاد کنند، مطابق با یک برنامه از پیش تنظیم شده برای شست و شوی فیلتر زمان بندی میکنید.

 1. شست و شو بصورت دستی

در حالت دستی این اختیار به شما داده می شود که در زمان مدنظر اقدام به بک واش و شست و شو فیلتر کنید. عمل شست و شو پس از تصمیم کاربر مبنی بر شست و شوی فیلتر بصورت خودکار انجام می شود و دیگر نیازی به دخالت اپراتور ندارد.

کاربرد های فیلتر خود شوینده

 1. در کشاورزی برای جلوگیری از گرفتگی مسیر انتقال آب آبیاری و نازل ها و گسیلنده ها
 2. در صنایع مختلف به جهت دفع گرمای تولید شده توسط دستگاه ها
 3. فیلتر اولیه و پیشرفته در تصفیه خانه های آب

مشخصات فنی فیلتر خود شوینده

 مشخصات فنی فیلتر خود شوینده

مشخصات فنی فیلتر خود شوینده

مشخصات فنی فیلتر خود شوینده

مشخصات فنی فیلتر خود شوینده

سایر ویژگی های فیلتر خود شوینده

 1. ایمنی بالا: با توجه به اینکه تمام فرآیند های این دستگاه از عمل فیلتراسیون تا شستسو بصورت خودکار انجام می گردد و متکی بر خود است، نیازی به حضور کاربر و باز و بست کردن آن نیست، از همین رو از فرسایش آن به شدت کاسته می شود و طول عمر مفیدش بالا می رود.
 2. هزینه نگهداری پایین: نگهداری و حفظ سلامت دستگاه های فیلتراسیون یکی از مهم ترین ارکان هر سیستم صنعتی و کشاورزی است. فیلتر خود شوینده بعنوان یک دستگاه کاملا خودکار می تواند از هزینه نگهداری بسیار پایین بهره ببرد.
 3. حجم کوچک در مقایسه با سایر فیلتر ها: در مقایسه با سیستم فیلتراسیون شنی جای بسیار کمتری را اشغال می کند و امکان رسیدگی به آن آسان تر است.
 4. حمل و نقل آسان: با توجه به اتصالات طراحی شده و ابعاد فیلتر خود شوینده می توان گفت که حمل و نقل این دستگاه در مقایسه با نمونه های دیگر بسیار راحت تر است.
 5. نصب بدون مشکل: اتصالات فیلتر خود شوینده ایریتن و ساتی به گونه طراحی و تعبیه شده اند که نصب آن به صورت آسان و در کمترین زمان انجام بگیرد و نیازی به هیچ گونه عملیات عمرانی برای نصب آن نباشد.
 6. عملکرد بالا: کاربرد این فیلتر برای تصفیه ذرات آب با توجه به ویژگی خود شویندگی بصورت متناوب، بسیار بالا تر از سایر فیلتر هاست.
 7. مناسب برای کاربرد صنعتی و کشاورزی: این دستگاه علاوه بر استفاده در سیستم ها کشاورزی و آبیاری در صنایع مختلفی از جمله فولاد و پالایشگاه ها

روش نصب فیلتر خود شوینده

برای نصب فیلتر خود شوینده می توان از اتصالات فلنجدار استفاده کرد. همچنین با توجه به شرایط محیطی محل نصب، میتوان این فیلتر را بصورت عمودی یا افقی در ابتدای خط برای تصفیه آب قرار داد.

فیلتر خود شوینده اسکرین ایریتن (Irriten) و ساتی (SATI)

شرکت ایتالیایی ساتی از تولید کننده های نام آشنا سیستم های فیلتراسیون می باشد که سال های سال به تولید انواع و اقسام فیلتر های مختلف پرداخته است. فعالیت های شرکت ساتی در زمینه های مختلفی از جمله صنایع پتروشیمی، گاز و نفت، معادن، شیمیایی، پلاستیک و منسوجات، کشاورزی، تصفیه آب بوده و هست. با نگاه اجمالی به تجربه این شرکت می توان دریافت که محصولات ساتی در بازار جهانی از طرفداران بسیاری برخوردار است.

شرکت ایریتن به عنوان یک هولدینگ اسپانیایی-ایتالیایی فعالیت خودش را از سال 2008 آغاز کرده است و همکاری های متعدد و موفقی با شرکت های نام آشنایی مثل ریولیس (Rivulis) داشته است. از سری تولیدات این شرکت می توان به انواع فیلتر ها اشاره کرد. در همین راستا کیفیت فیلتر های اسکرین ایریتن قابل قبول استاندارد های اروپایی و پیشرفته است.

فیلتر ایریتن که دارای تاییدیه های مختلف از کشور های بزرگ دنیاست توانسته اعتماد معاونت آب و خاک ایران را نیز جلب کند و بعنوان یکی از معدود فیلتر هایی شناخته شود که در ایران با تاییدیه معاونت آب و خاک، فعالیت می کنند.

بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد