تاثیر نگهداری گل و گیاهان در منزل و محیط کار

alireza alavi یکشنبه 31 فروردین 1399 - 13:28
تاثیر نگهداری گل و گیاهان در منزل و محیط کار
توسعه و گسترش شهر نشینی و به تبع آن آپارتمان نشینی تمایل به نگهداری گل و گیاه در منزل را به مقدار زیادی کاهش داده است. اما اگر شما بدانید که این گلدانهای سبز کوچک چه تاثیرات شگفت انگیزی روی سلامتی جسم و روح شما دارند همین الان به تهیه آن اقدام خواهید کرد.

1- تاثیر روی سلامت کودکان

طبق گزارش محققان در زمینه روانشاسی، خبرگذاری بهداشت نیوز اعلام کرد، نگهداری گل و گیاه در منزل و محیط کار به ویژه برای کودکان آرامش بخش بوده و کودکانی که از سنین پایین در معرض گل ها و گیاهان قرار بگیرند و با گیاهان در ارتباط باشند نسبت به همسن و سالان خود از سلامت روانی بالاتری برخوردارند. به همین جهت روانشاسان کودک نوصیه میکنند که مسئولیت نگهداری یکی از گیاهان را در منزل به عهده فرزند خود بگذارید تا به این ترتیب علاوه برا جلوگیری از افسردگی و کاهش استرس حس مسئولست پذیری را هم در فرزند خود تقویت میکنید. تحقیقات روانشناسان نشان داده میزان یادگیری در کودکانی که مدتی از روز را با گل و گیاه سپری می کنند، نسبت به سایر هم سن های خودشان که در تماس با گل و گیاه نیستند، بیشتر است.

2- تاثیر روی کارمندان

نتایج پژوهش محققان رفتارشناسی دانشگاه روگرز "Rutgers” در نیوجرسی آمریکا نشان داده است افراد با نگاه کردن به گل و گیاه و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر آنها می توانند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردند؛ درواقع گل، مسبب تعدیل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه کردن به گل و گیاه عاملی برای ایجاد یک اتصال عصبی مثبت در مغز است.

علاوه براین طبق نتایج اعللام شده توسط محققان در مجله هنر و توان بخشی آمریکا به چاپ رسیده است، خلاقیت و کارایی کارمندان شرکت ها و موسساتی که در دفاتر کاری شان گیاه قرار می دهند، بیشتر بوده و میزان تمرکز و دقت بالا میرود.

3- تاثیر روی سلامت خانواده

ثابت شده است که گل و گیاه می تواند بر وضعیت جسمی و روحی افراد تاثیر مثبت داشته باشد، به عقیده کارشناسان به دلیل اینکه گیاهان از عوامل هماهنگی در طبیعت هستند، به هماهنگ ساختن نیروهای فکری و جسمی بدن افراد نیز کمک کرده و به آنها تعادل می بخشند. به همین دلیل بهتر است افرادی که در شهرها و به دور از طبیعت زندگی می کنند، هر روز برای مدتی پنجره ها را باز بگذارند تا هوای آزاد در محیط داخل جریان یابد و گیاهان بتوانند با استفاده از این هوا به سالم سازی محیط کمک کنند.

4- تاثیر روی روند بهبود بیماران

«برونو کورتیس»، متخصص قلب دانشگاه شیکاگو می گوید: «گیاهان موجب می شوند افراد احساس آرامش بیشتری کنند و مثبت اندیش تر شوند». بررسی ها نشان داده است بیماران بستری در بیمارستان که تخت شان روبروی پنجره ای با نمای باغ است، بسیار سریع تر از بیمارانی که تخت شان رو به دیوار است، بهبود می یابند؛ همچنین وجود گیاهان زینتی در اتاق های ریکاوری بیمارستان ها به بیماران آرامش و تسلی می دهد و منجر به بهبود سریع تر آن ها می شود. علاوه بر این تحقیقات نشان داده نگهداری گل و گیاه در خانه باعث کاهش علایم تنفسی سرماخوردگی میش گردد.

5- تاثیر روی کاهش آلودگی هوا

هوای تمیز بر سلامت افراد خانه تاثیرات زیادی دارد. اغلب، نگهداری گیاهان در منزل به عنوان موجودات زنده که دی اکسید کربن محیط را دریافت می کنند و اکسیژن آزاد می کنند، پیشنهاد می شود. ناسا در تحقیقات انجام شده، اسامی ده گیاه را که توانایی جذب مواد و گازهای سمی و بهینه سازی هوای محیط را دارند بدین ترتیب اعلام کرده است.

1- نخل اریکا 2- نخل راپیس اکسلسا 3- نخل شامادورا 4- فیکوس روبوستا 5- فیلودندرون 7- نخل خرما زینتی 8- فیکوس آمستل 9- سرخس 10- اسپاتی فیلوم گیاهانی مانند پتوس آویز، آگلمونا، داوودی کاشته شده در گلدان و گندمی نیز عملکردی مشابه گیاهان فوق دارند.


بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد