آبیاری فضای سبز شهری

alireza alavi شنبه 15 تیر 1398 - 15:44
آبیاری فضای سبز شهری
امروزه مفهوم شهرها بدون وجود فضاي سبز موثر در اشکال گوناگون آن ديگر قابل تصور نيست .پيامدهاي توسعه شهري و پيچيدگي هاي معضلات زيست محيطي آنها، موجوديت فضاي سبز و گسترش آنرا براي هميشه اجتناب ناپذير کرده اند.

ريشه ارتباط و علاقه انسان به گياه از سالهاي بسيار دور و شايد از دوران انسانهاي اوليه نشأت مي گيرد. در طول تاريخ استفاده از گياه مسير تكاملي و اشتقاق علمي گسترده ای داشته است. در اين راستا از زمان مهاجرت قوم ماد به فلات ايران، مردم اين سرزمين همواره در توسعه فضاي سبز و كاشت گياهان كوشا بوده اند به طوري كه روزگاري ايران به نام كشور گل و بلبل شهرت داشت .متأسفانه در دوران اخير در كشور ما گياهان مورد بي مهري بسيار قرار گرفته اند، بدين جهت بالا بردن سطح آگاهيهاي مردم در مورد فضاي سبز و آشنايي با خواص گياهان ضرورتي است كه مانع بروز فاجعه نابودي شهرها بر اثر آلودگي هوا و محيط زيست مي گردد .  

                                                                                                                       

فضاي سبز شهري بخشي از فضاهاي باز شهري است که عرصه هاي طبيعي يا مصنوعي آن تحت استقرار درختان، درختچه ها، گلها، چمن ها و ساير گياهاني است که بر اساس نظارت و مديريت انسان با در در نظر گرفتن ضوابط، قوانين و تخصصهاي مرتبط به آن براي بهبود شرايط زيستي، زيستگاهي و رفاهي شهروندان و مراکز جمعيتي غير روستايي، حفظ،  نگهداري و يا بنا مي شوند.

گیاهان در موقعيتهاي سخت و باورنکردني محيطي مي توانند به حيات خود ادامه دهند اما توليد و تکثير گياهان زينتي نيازمند چيزي فراتر از کمک به زنده ماندن و زندگي کردن آنها هستند .گياهان تزئيني به افزايش رشد (حداکثر ممکن)، کيفيت، جلوه گري يا هر دو مورد نيازدارند.

در توانايي رشد بالقوه گياهان دو عامل ويژگي هاي وراثتي و محيطي تاثير گذارند .ويژگيهاي وراثتي عواملي از پيش تعيين شده اند که پرورش دهندگان نميتوانند در آنها تغييري ايجاد نمايند اما عوامل محيطي بر سرعت رسيدن گياهان به حداکثر رشد، زمان شکوفه و گل دادن، بزرگي برگها، بازدهي گياه و عوامل کيفي ديگر تاثير گذارند و پرورش دهندگان مي توانند بر عوامل محيطي همچون خاک، هوا، آب ،نور و دما کنترل داشته باشند.

براي آبياري درختچه هاي زينتي، انواع گلها و درختان مثمر و غير مثمر که در فضاهاي سبز کاشت ميگردند و همچنين براي محل هاي کوچک چمنکاري شده سيستمهاي آبياري موضعي (Localize Irrigation) يا آبياري ميکرو  مورد استفاده قرار ميگيرد .براي سطوح بزرگتر چمنکاري شده و فضاهاي سبز مربوط به اماکن ورزشي از سيستمهاي آبياري باراني استفاده مي شود.

                                                                                                              

یکی از انواع سيستمهاي آبياري باراني سيستمهاي آبياري باراني ثابت مي باشد که براي آبياري فضاي سبز و ميادين ورزشي مورد استفاده قرار مي گيرند. در اين نوع از سيستمهاي آبياري به تعداد كافي بال آبياري و آبپاش وجود دارد، بطوري كه احتياجي به جابجايي بالهاي آبياري و آبپاشها در طول فصول نميباشد .در سيستمهاي ثابت كليه لوله ها و بالهاي آبياري در زير زمين كار گذاشته شده و معمولا از جنس پلي اتيلن انتخاب مي گردند. در اين سيستمها نياز به نيروي كارگري جهت بهرهبرداري از سيستم به حداقل ممكن ميرسد و حتي امكان اتوماتيك كردن كامل سيستم نيز وجود دارد.

از نام های آشنا برای اجرای طرح های آبیاری فضای سبز در کشور، نام برند تجاری "رین" (Rain) می باشد .انواع روتورها، اسپریرها، کنترلرها و شیرهای برقی در سبد محصولات این کمپانی ایتالیایی نام آن را هم ردیف با کمپانی های با سابقه طولانی تر و معتبری همچون کمپانی "هانتر" (hunter) قرار داده است .

                                                                                                       

شرکت مهندسی چگال آب آرمان طرح های آبیاری فضای سبز برای کلان شهر تهران و دهها شهرستان دیگر را با استفاده از محصولات این کمپانی به اجرا در آورده است که هرکدام به نوبه خود افتخاری است در انجام پروژه های شهری و به ویژه زیباسازی شهری . 

خدمات مشاوره و تامین ادوات بسیاری از پروژه های آبیاری فضای سبز ایران از جمله تامین ادوات تمام مکانیزه بسیاری از زمین های ورزشی مانند زمین های فوتبال و ....، تامین ادوات آبیاری تعداد زیادی از مجموعه های فرهنگی تفریحی، شهرکهای صنعتی، شهرهای جدید، شهرداری ها و سازمان پارکها و فضای سبز تعداد قابل توجهی از شهرستانها نمونه ای از خدمات این شرکت طی سال های گذشته می باشد.

بازخوردها
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد