تامین تجهیزات آبیاری اتوماتیک استادیوم های ورزشی

مدیرروستا دوشنبه 6 مرداد 1399 - 16:52
تامین تجهیزات آبیاری اتوماتیک استادیوم های ورزشی
با توجه به اهمیت کیفیت رویش و یکنواختی چمن در زمینهای ورزشی مخصوصا استادیوهای فوتبال شرکتهای معتبر دنیا در زمینه تولید تجهیزات آبیاری در راستای ارائه خدمات آبیاری اتوماتیک از یکدیگر پیشی میگیرند.

اجرای سیستمهای آبیاری اتوماتیک زمینهای ورزشی در جهان از چهار دهه قبل مطرح بوده و در سالهای اخیر بخصوص بنا به نگرش خاص به ورزشهای مهمی چون فوتبال و گلف دچار تحولات چشمگیری شده است. در همین راستا کمپانی های معتبری مانند Rain ،Hunter و Sime که از بزرگترین تولید کنندگان آبپاشهای آبیاری بارانی و آبپاشهای مخفی شونده هستند به تولید آبپاشهای مخفی شونده و تنظیم شونده دور برد با تکنولوژی های روتوری و گیربکسی نموده اند. 


 آبپاشهای مخفی شونده دور برد کمپانی Rain ایتالیا       آبپاشهای مخفی شونده دور برد کمپانی Sime ایتالیا  

                                  


آبپاش پیشنهادی Hunter برای آبیاری زمین فوتبال     آبپاش پیشنهادی Perrot برای آبیاری زمین فوتبال

                                                                      


با توجه به توصیه ها و استاندارهای دستورالعمل های FIFA برای اجرای سیستم آبیاری زمینهای فوتبال با اندازه استاندارد 110 * 70 متر و با توجه به شعاع های پاشش این آبپاشها که در رنج 15 الی 35 متر می باشد تعداد آبپاشهای مورد نظر متفاوت می باشد. برای رسیدن به همپوشانی 100 درصدی و با توجه به اهمیت ویژه ای که  کیفیت چمن در زمینهای فوتبال دارد در صورت استفاده از آبپاشها در رنج شعاعی 30-35 متر، که آبپاشهای روتین مورد استفاده در آبیاری زمین فوتبال هستند، 24 عدد از آبپاشهای بالا که در همین رنج هستند، در یک زمین فوتبال مورد استفاده قرار میگیرد.

الگوی قرار گیری آبپاشها به صورت زیر می باشد:


از قابلیت های این آبپاشهای مخفی شونده، تنظیم زاویه قطاع پاشش می باشد. بنابراین برای دستیابی به همپوشانی 100 درصدی میتوان در گوشه های زمین هم آبپاشها را با زاویه پاشش 90 و یا 180 درجه کار گذاشته و تنظیم کرد. همانطور که در نقشه جایگذاری آبپاشها می بینید، 8 آبپاش در 4 لترال در وسط زمین با پاشش قطاع کامل دایره و 12 آبپاش در اطراف زمین با قطاع پاشش 180 درجه و 4 آبپاش در گوشه های زمین با قطاع پاشش 90 درجه جاگذاری شده اند.


با توجه به میزان اهمیت کیفیت چمن در زمین های فوتبال و حساسیت آبیاری زمین فوتبال، پیشنهاد مهندسین امور اجرایی استفاده از سیستمهای آبیاری اتوماتیک در راستای دقت هرچه بیشتر آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب می باشد. به این این ترتیب برای دسترسی به سیستم کامل آبیاری اتوماتیک زمین فوتبال، نیازمند استفاده از شیرهای برقی و کنترلر می باشیم.

از جمله تولیدات کمپانی های معتبر دنیا در زمینه آبیاری اتوماتیک مانند Rain و Hunter، شیرهای برقی پلیمری تا سایز 3 اینچ و کنترلرهای آبیاری می باشد. 

در طراحی استاندارد ارائه شده برای سیستم آبیاری زمین فوتبال با توجه به آبدهی آبپاشها و قطر لوله ها، تعداد 12 عدد شیر برقی 2 اینچ برای اتوماتیک کردن آبیاری زمین فوتبال لازم است.

الگوی قرار گیری شیرهای برقی:

 


برای کنترل این 12 شیر برقی نیازمند کنترلر با قدرت پشتیبانی حداقل 12 ایستگاه هستیم، پیشنهاد ما به شما استفاده از کنترلرهای 16 ایستگاهه S-dial ساخت کمپانی Rain  ایتالیا می باشد. از آنجا که این کنترلر از تولیدات اخیر این کمپانی است مطابق با تکنولوژی روز اروپا بوده و قابلیت اتصال به سیستم های کنترل از راه دور را دارد.

علاوه بر این در یک مقاله مقایسه ای در همین سایت کنترلرهای 16 ایستگاهه موجود در بازار ایران را مقایسه کردیم تا با توجه به نیاز کنترلر مورد نظر خود را انتخاب کنید.


با رعایت اصول و استاندارهای طراحی و اجرا در آبیاری چمن زمین فوتبال و در نظر گرفتن فشار کارکرد، شدت ریزش و شعاع پاشش آبپاشهای انتخابی. و در نظر گرفتن افت فشار دقیق سیتم برای تامین فشار زیر آبپاش و اصول دیگر اجرایی میتوان از یکنواختی و کیفیت چمن زمین فوتبال اطمینان حاصل کرد.

ما انتخاب را به شما می سپاریم!

             

بازخوردها
  ارسال نظر
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد